Laboratorium nr 1 - 1/2 kwietnia 2014

Ligretto

Instrukcja do gry

Poniższe instrukcje zakładają pracę w zespołach (jak na laboratorium). Dopuszcza się odstępstwa od założeń, czyli pracę indywidualną.

Jeżeli Twoje środowisko jest już skonfigurowane, sklonuj repozytorium z projektem na pierwsze laboratorium. Na stronie projektu Ligretto użyj opcji Fork, żeby stworzyć swoje własne repozytorium na podstawie projektu. W Eclipse IDE wybierz Window > Show view > Other > Git Repositories, następnie wybierz opcję Clone a Git Repository żeby sklonować repozytorium. Oryginalny adres to
https://agata_migalska_pwr@bitbucket.org/agata_migalska_pwr/ligretto.git
ale łatwiej będzie Ci pracować od razu na własnym repozytorium.

Po sklonowaniu projektu nie pojawi się on od razu w Project Browser w Eclipse. Wybierz File > Import > Git > Projects from Git > Next > Existing local repository > Next > Zaznacz ligretto > Finish. Teraz projekt powinien być zaimportowany, widoczny i gotowy do pracy. Jeżeli projekt nie chce się skompilować w Eclipsie, warto spróbować zrobić Project > Clean. Ewentualnie zaimportować go jeszcze raz, np. jako Maven project lub General > Existing projects.

Zadanie domowe

  • Zaimplementuj model, który zaprojektowaliście na zajęciach
  • Popraw testy, tak żeby działały. Pojedyncze testy można uruchomić w Eclipse albo klikając prawym klawiszem myszy na klasę testową i wybierając Run as > Test lub skrótem klawiszowym Alt+Shift+X, T gdy klasa testowa jest otwarta i jest na niej fokus. Poczytaj więcej o JUnit oraz o adnotacjach, przeczytaj jakie zadanie mają adnotacje @Test, @BeforeClass, @Before, @After, @AfterClass.
  • Przyjrzyj się strukturze projektu oraz plikowi pom.xml. Poczytaj więcej o Mavenie.
  • Zbuduj projekt z konsoli za pomocą polecenia mvn clean install i znajdź lokalne repozytorium Maven'a. Do polecenia można dodać flagę -Dmaven.test.skip, która powoduje, że klasy testowe zostaną skompilowane, ale nie będą uruchamiane lub -DskipTests, która powoduje, że klasy testowe nie będą ani kompilowane ani uruchamiane podczas budowania projektu.
  • Do całości dołącz diagram klas, którego początkową wersję tworzyliście na zajęciach. Diagram może być dostarczony formie elektronicznej (skan, eksport diagramu do pliku graficznego z programu, etc.) na wiki projektu w bitbuckecie (wersja preferowana) lub w formie papierowej na kolejnych zajęciach. Diagram ma odzwierciedlać model, który ostatecznie został zaimplementowany.
  • Na zaproszenia do obejrzenia projektów czekam do następnego laboratorium z Javy, które odbędzie się 6/7 maja.

Dodatkowe uwagi

Współpraca z Gitem w Eclipse: prawy klik na projekcie > Team. Więcej pomocy można uzyskać na stronie plugina eGit.